Vishay/Dale RN60C5112BRSL
RN60C5112BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5112BRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5112BRSL.pdf
Availability of RN60C5112BRSL
QUANTITY
RN60C5112BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5112BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5112BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5112BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5112BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5112BRSL Details Description
Related parts for RN60C5112BRSL
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 17AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT SMD 30GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 50 POS R/A datasheet.pdf