Vishay/Dale RN60C5362BBSL
RN60C5362BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5362BBSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5362BBSL.pdf
Availability of RN60C5362BBSL
QUANTITY
RN60C5362BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5362BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5362BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5362BBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5362BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5362BBSL Details Description
Related parts for RN60C5362BBSL
RES 174 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 4POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 946MA 216 MOHM datasheet.pdf
RES 650 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf