Vishay/Dale RN60C5362BRE6
RN60C5362BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5362BRE6
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5362BRE6.pdf
Availability of RN60C5362BRE6
QUANTITY
RN60C5362BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5362BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5362BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5362BRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5362BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5362BRE6 Details Description
Related parts for RN60C5362BRE6
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN ATTACH PLUG FML-FML N datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1000V 12A DO4 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC TACH datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf