Vishay/Dale RN60C5363BRSL
RN60C5363BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5363BRSL
Brief Description
RES 536K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5363BRSL.pdf
Availability of RN60C5363BRSL
QUANTITY
RN60C5363BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5363BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5363BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5363BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5363BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5363BRSL Details Description
Related parts for RN60C5363BRSL
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
KIT STARTER FORSH7670 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 PLAIN 70507524 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
SURFACE BELT 5-1/2X36" A VFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf