Vishay/Dale RN60C5560BB14
RN60C5560BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5560BB14
Brief Description
RES 556 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5560BB14.pdf
Availability of RN60C5560BB14
QUANTITY
RN60C5560BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5560BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5560BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5560BB14
Related LinksRN60C5, RN60C5560BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5560BB14 Details Description
Related parts for RN60C5560BB14
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CONTROL SPAK-7 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER 16-TQFN datasheet.pdf
CONTACT PIN #0 datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM HER/GN 635/568NM datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 36 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf