Vishay/Dale RN60C5620DB14
RN60C5620DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5620DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5620DB14.pdf
Availability of RN60C5620DB14
QUANTITY
RN60C5620DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5620DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5620DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5620DB14
Related LinksRN60C5, RN60C5620DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5620DB14 Details Description
Related parts for RN60C5620DB14
IC 8-BIT SER CONTROL A/D 8-SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH GEN PURP 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI DIN RAIL MNT 16A datasheet.pdf
IC MPU 32B 33MHZ LINUX 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf