Vishay/Dale RN60C5621BB14
RN60C5621BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5621BB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5621BB14.pdf
Availability of RN60C5621BB14
QUANTITY
RN60C5621BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5621BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5621BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5621BB14
Related LinksRN60C5, RN60C5621BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5621BB14 Details Description
Related parts for RN60C5621BB14
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W datasheet.pdf