Vishay/Dale RN60C5622BRSL
RN60C5622BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5622BRSL
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5622BRSL.pdf
Availability of RN60C5622BRSL
QUANTITY
RN60C5622BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5622BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5622BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5622BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5622BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5622BRSL Details Description
Related parts for RN60C5622BRSL
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
TERM EDGE AMP LF 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
TERMINAL RING TONGUE SZ 2 YEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
FAN CORD 90DEG 144" W/AC PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
PRIVACY FILTER LAPTOP 14.0" datasheet.pdf