Vishay/Dale RN60C5623FR36
RN60C5623FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5623FR36
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5623FR36.pdf
Availability of RN60C5623FR36
QUANTITY
RN60C5623FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5623FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C5623FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5623FR36
Related LinksRN60C5, RN60C5623FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5623FR36 Details Description
Related parts for RN60C5623FR36
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SIP datasheet.pdf
ADAPTER 52-PIN PLCC datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf