Vishay/Dale RN60C56R2FRE6
RN60C56R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C56R2FRE6
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C56R2FRE6.pdf
Availability of RN60C56R2FRE6
QUANTITY
RN60C56R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C56R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C56R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C56R2FRE6
Related LinksRN60C5, RN60C56R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C56R2FRE6 Details Description
Related parts for RN60C56R2FRE6
FIXED IND 330NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 895MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf