Vishay/Dale RN60C5761BBSL
RN60C5761BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5761BBSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5761BBSL.pdf
Availability of RN60C5761BBSL
QUANTITY
RN60C5761BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5761BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5761BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5761BBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5761BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5761BBSL Details Description
Related parts for RN60C5761BBSL
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
LED CBI 5MM AMBER TH datasheet.pdf
POWER D/LOCK PLUG HSG 4P /6.5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf