Vishay/Dale RN60C5761BRE6
RN60C5761BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5761BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5761BRE6.pdf
Availability of RN60C5761BRE6
QUANTITY
RN60C5761BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5761BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5761BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5761BRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5761BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5761BRE6 Details Description
Related parts for RN60C5761BRE6
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DOUBLE CHOKE 47MH 1A datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf