Vishay/Dale RN60C5772DR36
RN60C5772DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5772DR36
Brief Description
RES 57.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5772DR36.pdf
Availability of RN60C5772DR36
QUANTITY
RN60C5772DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5772DR36
Internal Part NumberEIS-RN60C5772DR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)