Vishay/Dale RN60C5772DRE6
RN60C5772DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5772DRE6
Brief Description
RES 57.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5772DRE6.pdf
Availability of RN60C5772DRE6
QUANTITY
RN60C5772DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5772DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5772DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5772DRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5772DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5772DRE6 Details Description
Related parts for RN60C5772DRE6
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 20A 800V V1-A datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf