Vishay/Dale RN60C5900FRSL
RN60C5900FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5900FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5900FRSL.pdf
Availability of RN60C5900FRSL
QUANTITY
RN60C5900FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5900FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5900FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5900FRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5900FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5900FRSL Details Description
Related parts for RN60C5900FRSL
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIGHT PIPE TRI LEVEL W/SHIELD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 880MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 3025LM WARM WHT datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf