Vishay/Dale RN60C5901BBSL
RN60C5901BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5901BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5901BBSL.pdf
Availability of RN60C5901BBSL
QUANTITY
RN60C5901BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5901BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5901BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5901BBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5901BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5901BBSL Details Description
Related parts for RN60C5901BBSL
CONN HOUSING 2POS MINI UN M-N-L datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 130MA SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8MLP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ACCES UNI SEAL PG 29 WITHOUT HO datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 7.3NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf