Vishay/Dale RN60C5901BRE6
RN60C5901BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5901BRE6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5901BRE6.pdf
Availability of RN60C5901BRE6
QUANTITY
RN60C5901BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5901BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5901BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5901BRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5901BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5901BRE6 Details Description
Related parts for RN60C5901BRE6
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED HS WR BK 5.6" datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 0805 datasheet.pdf