Vishay/Dale RN60C6041BRE6
RN60C6041BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6041BRE6
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6041BRE6.pdf
Availability of RN60C6041BRE6
QUANTITY
RN60C6041BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6041BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C6041BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6041BRE6
Related LinksRN60C6, RN60C6041BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6041BRE6 Details Description
Related parts for RN60C6041BRE6
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 600 OHM SMD datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 8' ORN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG FORWARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCTOR, 7.6 X 6.9 X 3.0, 10 UH datasheet.pdf