Vishay/Dale RN60C6042BRSL
RN60C6042BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6042BRSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6042BRSL.pdf
Availability of RN60C6042BRSL
QUANTITY
RN60C6042BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6042BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C6042BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6042BRSL
Related LinksRN60C6, RN60C6042BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6042BRSL Details Description
Related parts for RN60C6042BRSL
CONN RECEPT 10POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
DIE SET SIZE 4 USE WITH AMT23B datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf