Vishay/Dale RN60C60R4FRE6
RN60C60R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C60R4FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C60R4FRE6.pdf
Availability of RN60C60R4FRE6
QUANTITY
RN60C60R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C60R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C60R4FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C60R4FRE6
Related LinksRN60C6, RN60C60R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C60R4FRE6 Details Description
Related parts for RN60C60R4FRE6
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 12 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MARKER CARD FOR 120 TERM BLOCKS datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
KIT DEV MCP16251/1640B datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf