Vishay/Dale RN60C6192FRSL
RN60C6192FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6192FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6192FRSL.pdf
Availability of RN60C6192FRSL
QUANTITY
RN60C6192FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6192FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C6192FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6192FRSL
Related LinksRN60C6, RN60C6192FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6192FRSL Details Description
Related parts for RN60C6192FRSL
CONN RCPT .100" 12POS GOLD T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf