Vishay/Dale RN60C61R9FBSL
RN60C61R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C61R9FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C61R9FBSL.pdf
Availability of RN60C61R9FBSL
QUANTITY
RN60C61R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C61R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C61R9FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C61R9FBSL
Related LinksRN60C6, RN60C61R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C61R9FBSL Details Description
Related parts for RN60C61R9FBSL
CONV DC/DC NIPOL 15A ADJ HORZ datasheet.pdf
TERM SPADE 16-14AWG #6 PLASTI datasheet.pdf
IC SWITCH AUD TRPL SPDT 14-DQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT PLUG 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 22DIP datasheet.pdf
FUSE 315MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf