Vishay/Dale RN60C6340FBSL
RN60C6340FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6340FBSL
Brief Description
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6340FBSL.pdf
Availability of RN60C6340FBSL
QUANTITY
RN60C6340FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6340FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C6340FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6340FBSL
Related LinksRN60C6, RN60C6340FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6340FBSL Details Description
Related parts for RN60C6340FBSL
LED RED DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND YELLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNITIZED WHEEL PACK 990S datasheet.pdf
RFSW,S,040,FR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf