Vishay/Dale RN60C6341FB14
RN60C6341FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6341FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6341FB14.pdf
Availability of RN60C6341FB14
QUANTITY
RN60C6341FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6341FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6341FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6341FB14
Related LinksRN60C6, RN60C6341FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6341FB14 Details Description
Related parts for RN60C6341FB14
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 16A D2PAK datasheet.pdf