Vishay/Dale RN60C6490FB14
RN60C6490FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6490FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6490FB14.pdf
Availability of RN60C6490FB14
QUANTITY
RN60C6490FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6490FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6490FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6490FB14
Related LinksRN60C6, RN60C6490FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6490FB14 Details Description
Related parts for RN60C6490FB14
PLUG HOLE NYLON .250" DIA datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN BATTERY 2 POS RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO220F datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf