Vishay/Dale RN60C6650DRE6
RN60C6650DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6650DRE6
Brief Description
RES 665 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6650DRE6.pdf
Availability of RN60C6650DRE6
QUANTITY
RN60C6650DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6650DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C6650DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6650DRE6
Related LinksRN60C6, RN60C6650DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6650DRE6 Details Description
Related parts for RN60C6650DRE6
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 20SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 111MA 5.72 OHM datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 6" datasheet.pdf