Vishay/Dale RN60C6982FB14
RN60C6982FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6982FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6982FB14.pdf
Availability of RN60C6982FB14
QUANTITY
RN60C6982FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6982FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6982FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6982FB14
Related LinksRN60C6, RN60C6982FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6982FB14 Details Description
Related parts for RN60C6982FB14
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PROCESSOR ADV SIGNAL 28SO datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 4 GB/S 850NM datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ MDDR 400CBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3-ROW FEMALE SMALL BORE CONN datasheet.pdf
FUS 600V T/D CLASS CC 7A datasheet.pdf