Vishay/Dale RN60C69R8FRE6
RN60C69R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C69R8FRE6
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C69R8FRE6.pdf
Availability of RN60C69R8FRE6
QUANTITY
RN60C69R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C69R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C69R8FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C69R8FRE6
Related LinksRN60C6, RN60C69R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C69R8FRE6 Details Description
Related parts for RN60C69R8FRE6
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
ADAPTER 48-TQFP ISPLSI 2032VE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
STACKED MJ 2X1 PORTS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf