Vishay/Dale RN60C7151BBSL
RN60C7151BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7151BBSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7151BBSL.pdf
Availability of RN60C7151BBSL
QUANTITY
RN60C7151BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7151BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7151BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7151BBSL
Related LinksRN60C7, RN60C7151BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7151BBSL Details Description
Related parts for RN60C7151BBSL
TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220 datasheet.pdf
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 11PF 100V 1210 datasheet.pdf
PHOTODARL SILCN NPN FLAT SD LOOK datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 18-36V INPUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
RES 100 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 3.2X5 datasheet.pdf