Vishay/Dale RN60C74R5FRE6
RN60C74R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C74R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 74.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C74R5FRE6.pdf
Availability of RN60C74R5FRE6
QUANTITY
RN60C74R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C74R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C74R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C74R5FRE6
Related LinksRN60C7, RN60C74R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C74R5FRE6 Details Description
Related parts for RN60C74R5FRE6
BOX ABS GRAY 11.03"L X 7.85"W datasheet.pdf
IC SENSOR REG/PWR SW 5.0V 6-TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS R/A SHIELD PCB AU datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf