Vishay/Dale RN60C7502FR36
RN60C7502FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7502FR36
Brief Description
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7502FR36.pdf
Availability of RN60C7502FR36
QUANTITY
RN60C7502FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7502FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C7502FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7502FR36
Related LinksRN60C7, RN60C7502FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7502FR36 Details Description
Related parts for RN60C7502FR36
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 130K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf