Vishay/Dale RN60C7504FB14
RN60C7504FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7504FB14
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7504FB14.pdf
Availability of RN60C7504FB14
QUANTITY
RN60C7504FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7504FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C7504FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7504FB14
Related LinksRN60C7, RN60C7504FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7504FB14 Details Description
Related parts for RN60C7504FB14
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
SF4B 12CORE EXTENSION CABLE 7M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 6POS PLAST datasheet.pdf