Vishay/Dale RN60C7504FRE6
RN60C7504FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7504FRE6
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7504FRE6.pdf
Availability of RN60C7504FRE6
QUANTITY
RN60C7504FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7504FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C7504FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7504FRE6
Related LinksRN60C7, RN60C7504FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7504FRE6 Details Description
Related parts for RN60C7504FRE6
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 72PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CMD CBL RCPT 15POS 36" SNGL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 6A datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 555MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SBC PICO 1.86GHZ N2800 2M SODIMM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf