Vishay/Dale RN60C75R0BRE6
RN60C75R0BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C75R0BRE6
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C75R0BRE6.pdf
Availability of RN60C75R0BRE6
QUANTITY
RN60C75R0BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C75R0BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C75R0BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C75R0BRE6
Related LinksRN60C7, RN60C75R0BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C75R0BRE6 Details Description
Related parts for RN60C75R0BRE6
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IGBT 600V 18A 60W D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-USOP datasheet.pdf
SEIRAL-PARALLEL CONVERT PNP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 35 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
IC SRAM 128KX8 3.3V 32SOJ datasheet.pdf