Vishay/Dale RN60C7872BBSL
RN60C7872BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7872BBSL
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7872BBSL.pdf
Availability of RN60C7872BBSL
QUANTITY
RN60C7872BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7872BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7872BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7872BBSL
Related LinksRN60C7, RN60C7872BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7872BBSL Details Description
Related parts for RN60C7872BBSL
FILTER HI FREQ FUSEHLD/SWITCH 3A datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 240V 2.00A datasheet.pdf
FILTER EMI 250PF C TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SPRING COMP. 5/32 X 5/8 L datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA 821-896MHZ 3DB-MEG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBJ datasheet.pdf