Vishay/Dale RN60C8002BRE6
RN60C8002BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8002BRE6
Brief Description
RES 80K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8002BRE6.pdf
Availability of RN60C8002BRE6
QUANTITY
RN60C8002BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8002BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C8002BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8002BRE6
Related LinksRN60C8, RN60C8002BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8002BRE6 Details Description
Related parts for RN60C8002BRE6
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SO datasheet.pdf