Vishay/Dale RN60C8060BB14
RN60C8060BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8060BB14
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8060BB14.pdf
Availability of RN60C8060BB14
QUANTITY
RN60C8060BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8060BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8060BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8060BB14
Related LinksRN60C8, RN60C8060BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8060BB14 Details Description
Related parts for RN60C8060BB14
IDC CABLE - MDJ50K/MC50M/X datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 9VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 100MA 3.5 OHM datasheet.pdf
TPS2054BEVM-295 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 10pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf