Vishay/Dale RN60C8201DB14
RN60C8201DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8201DB14
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8201DB14.pdf
Availability of RN60C8201DB14
QUANTITY
RN60C8201DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8201DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8201DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8201DB14
Related LinksRN60C8, RN60C8201DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8201DB14 Details Description
Related parts for RN60C8201DB14
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
IC INVERTER SGL UNBUFF X2SON5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf