Vishay/Dale RN60C8251FRSL
RN60C8251FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8251FRSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8251FRSL.pdf
Availability of RN60C8251FRSL
QUANTITY
RN60C8251FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8251FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8251FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8251FRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8251FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8251FRSL Details Description
Related parts for RN60C8251FRSL
SWITCH DIP FLUSH 10POS T/H 20V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
EM260 BREAKOUT BOARD datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CABLE GLAND ADAPTOR KIT datasheet.pdf
ANT OMNI 2.7" 2.4-2.5GHZ WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf