Vishay/Dale RN60C8253BRSL
RN60C8253BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8253BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8253BRSL.pdf
Availability of RN60C8253BRSL
QUANTITY
RN60C8253BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8253BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8253BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8253BRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8253BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8253BRSL Details Description
Related parts for RN60C8253BRSL
TVS DIODE 8VWM 14.28VC SMC datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT SHAFT 16.93" datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 850MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC1090LP3E datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 2M, 24VAC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf