Vishay/Dale RN60C85R6BBSL
RN60C85R6BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C85R6BBSL
Brief Description
RES 85.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C85R6BBSL.pdf
Availability of RN60C85R6BBSL
QUANTITY
RN60C85R6BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C85R6BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C85R6BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)85.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C85R6BBSL
Related LinksRN60C8, RN60C85R6BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C85R6BBSL Details Description
Related parts for RN60C85R6BBSL
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 36"X62" SPCL datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf