Vishay/Dale RN60C8661FBSL
RN60C8661FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8661FBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8661FBSL.pdf
Availability of RN60C8661FBSL
QUANTITY
RN60C8661FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8661FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8661FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8661FBSL
Related LinksRN60C8, RN60C8661FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8661FBSL Details Description
Related parts for RN60C8661FBSL
BATTERY PACK 7.2V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 7.5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG316 24" datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
REFLECTOR TAPE PHOTOELECT SENSOR datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC GEN PUR datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf