Vishay/Dale RN60C8871BBSL
RN60C8871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8871BBSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8871BBSL.pdf
Availability of RN60C8871BBSL
QUANTITY
RN60C8871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8871BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8871BBSL
Related LinksRN60C8, RN60C8871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8871BBSL Details Description
Related parts for RN60C8871BBSL
RES SMD 560K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC INVERTER GATE LP TRIPL 8X2SON datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD datasheet.pdf