Vishay/Dale RN60C8871BBSL
RN60C8871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8871BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8871BBSL.pdf
Availability of RN60C8871BBSL
QUANTITY
RN60C8871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8871BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8871BBSL
Related LinksRN60C8, RN60C8871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8871BBSL Details Description
Related parts for RN60C8871BBSL
IDC CABLE - MKS20K/MC20M/MPR20K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT 10-12AWG COLD-HD datasheet.pdf
CAP ALUM 2800UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.147 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf