Vishay/Dale RN60C88R7FB14
RN60C88R7FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C88R7FB14
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C88R7FB14.pdf
Availability of RN60C88R7FB14
QUANTITY
RN60C88R7FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C88R7FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C88R7FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C88R7FB14
Related LinksRN60C8, RN60C88R7FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C88R7FB14 Details Description
Related parts for RN60C88R7FB14
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf