Vishay/Dale RN60C8982CB14
RN60C8982CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8982CB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8982CB14.pdf
Availability of RN60C8982CB14
QUANTITY
RN60C8982CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8982CB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8982CB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8982CB14
Related LinksRN60C8, RN60C8982CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8982CB14 Details Description
Related parts for RN60C8982CB14
CAP FILM 0.022UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 20% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC PWM FLYBACK ISOLATED CM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PROTOCOLCNVTR/8MSDRAM/DATALOG/WE datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A 600V D2PAK datasheet.pdf