Vishay/Dale RN60C90R9FB14
RN60C90R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C90R9FB14
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C90R9FB14.pdf
Availability of RN60C90R9FB14
QUANTITY
RN60C90R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C90R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C90R9FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C90R9FB14
Related LinksRN60C9, RN60C90R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C90R9FB14 Details Description
Related parts for RN60C90R9FB14
HANDLE FOR CARD RACK 4.25" datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 32A TO-252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf