Vishay/Dale RN60C90R9FBSL
RN60C90R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C90R9FBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C90R9FBSL.pdf
Availability of RN60C90R9FBSL
QUANTITY
RN60C90R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C90R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C90R9FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C90R9FBSL
Related LinksRN60C9, RN60C90R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C90R9FBSL Details Description
Related parts for RN60C90R9FBSL
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 26POS .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.87A 160 MOHM datasheet.pdf
CON 0.4MM 700 POWER PLUS datasheet.pdf
RES 470 OHM 0.3W 0.2% AXIAL datasheet.pdf