Vishay/Dale RN60C9532FRSL
RN60C9532FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9532FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9532FRSL.pdf
Availability of RN60C9532FRSL
QUANTITY
RN60C9532FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9532FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C9532FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9532FRSL
Related LinksRN60C9, RN60C9532FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9532FRSL Details Description
Related parts for RN60C9532FRSL
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 46POS datasheet.pdf
RES 1.485M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf