Vishay/Dale RN60C9533FRE6
RN60C9533FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9533FRE6
Brief Description
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9533FRE6.pdf
Availability of RN60C9533FRE6
QUANTITY
RN60C9533FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9533FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C9533FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9533FRE6
Related LinksRN60C9, RN60C9533FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9533FRE6 Details Description
Related parts for RN60C9533FRE6
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 5MM NATURAL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 6A TO-220 datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf